RS Aero Northern Circuit 2019

Overall

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Helm Name Club Category Lady Covenham Ullswater Yorkshire Dales Huddersfield Scammonden Filey Kielder Leigh & Lowton Ogston Total Nett
1st 1415 Keith Escritt Yorkshire Dales Master   2 3 (6)   (100 DNC) 1 (100 DNC)   2 214 8
2nd 1581 Steve Stewart RYA     1 (4) 3   3 (10) 4   (100 DNC) 125 11
3rd 1744 Matt Thursfield Chelmarsh     3 (100 DNC) 1   8 (12) (100 DNC)   1 225 13
4th 2155 Iain McGonigal East Lothian Master   (100 DNC) 2 (8)   (100 DNC) 3 3   8 224 16
5th 2146 Nick Craven Scammonden     5 5 (100 DNC)   4 (7) (100 DNC)   6 227 20
6th 2298 Andrew Molyneux Huddersfield     11 (100 DNC) (100 DNC)   2 8 2   (100 DNC) 323 23
7th 1653 Richard Butler Covenham Master   7 6 (9)   5 6 (100 DNC)   (100 DNC) 233 24
8th 2125 Julie Archer Ullswater Master Lady 8 7 (100 DNC)   7 (14) 5   (10) 151 27
9th 1218 Christopher Abbott Nottingham     (100 DNC) (100 DNC) 11   10 13 (100 DNC)   5 339 39
10th 2150 Jackie Craven Scammonden Master Lady 9 8 (100 DNC)   11 15 (100 DNC)   (100 DNC) 343 43
11th 2297 Allan Brooks Huddersfield     (100 DNC) (100 DNC) (100 DNC)   9 100 DNC 1   100 DNC 510 210
12th 2907 Ed Storey Yorkshire Dales     (100 DNC) (100 DNC) 5   (100 DNC) 5 100 DNC   100 DNC 510 210
13th 2055 Chris Wooley Combs     10 (100 DNC) 10   (100 DNC) (100 DNC) 100 DNC   100 DNC 520 220
14th 1700 Ben Ratcliffe Scammonden     (100 DNC) (100 DNC) (100 DNC)   1 100 DNC 100 DNC   100 DNC 601 301
15th 2350 Sam Waller Beaver     (100 DNC) 1 (100 DNC)   (100 DNC) 100 DNC 100 DNC   100 DNC 601 301
16th 2603 Eleanor Craig Draycote Water   Lady (100 DNC) (100 DNC) (100 DNC)   100 DNC 2 100 DNC   100 DNC 602 302
17th 11 Richard Green Yorkshire Dales     (100 DNC) (100 DNC) 2   (100 DNC) 100 DNC 100 DNC   100 DNC 602 302
18th 2420 Nigel Davies Draycote Water     (100 DNC) (100 DNC) (100 DNC)   100 DNC 100 DNC 100 DNC   3 603 303
19th 2649 Adam Hague Ogston     (100 DNC) (100 DNC) (100 DNC)   100 DNC 100 DNC 100 DNC   4 604 304
20th 1 Tom Storey Yorkshire Dales Youth   (100 DNC) (100 DNC) (100 DNC)   100 DNC 4 100 DNC   100 DNC 604 304
21st 2531 Jamie Rastrick Yorkshire Dales     (100 DNC) (100 DNC) 4   (100 DNC) 100 DNC 100 DNC   100 DNC 604 304
22nd 1 Mike Saul Yorkshire Dales Master   4 (100 DNC) (100 DNC)   (100 DNC) 100 DNC 100 DNC   100 DNC 604 304
23rd 2146 Ben Holden       (100 DNC) (100 DNC) (100 DNC)   6 100 DNC 100 DNC   100 DNC 606 306
24th 1062 Dan Phillips Ripon     6 (100 DNC) (100 DNC)   (100 DNC) 100 DNC 100 DNC   100 DNC 606 306
25th 3011 Lawrence Hayward Staunton Harold     (100 DNC) (100 DNC) (100 DNC)   100 DNC 100 DNC 100 DNC   7 607 307
26th 2602 Terry Pressdee Yorkshire Dales     (100 DNC) (100 DNC) 7   (100 DNC) 100 DNC 100 DNC   100 DNC 607 307
27th 3032 Tom Penty Beaver     (100 DNC) (100 DNC) (100 DNC)   100 DNC 100 DNC 100 DNC   9 609 309
28th 2421 Paul Spiers Notts County     (100 DNC) (100 DNC) (100 DNC)   100 DNC 9 100 DNC   100 DNC 609 309
29th 2039 Karl Morley Burton     (100 DNC) (100 DNC) (100 DNC)   100 DNC 11 100 DNC   100 DNC 611 311
30th 2581 Peter Craggs York RI     (100 DNC) (100 DNC) 12   (100 DNC) 100 DNC 100 DNC   100 DNC 612 312
31st 1088 Julia Allan Yorkshire Dales   Lady (100 DNC) (100 DNC) 13   (100 DNC) 100 DNC 100 DNC   100 DNC 613 313
32nd 2870 Cathy Partington Leigh and Lowton   Lady (100 DNC) (100 DNC) 14   (100 DNC) 100 DNC 100 DNC   100 DNC 614 314
33rd 2473 Paul Willis Yorkshire Dales     (100 DNC) (100 DNC) 15   (100 DNC) 100 DNC 100 DNC   100 DNC 615 315
34th 1305 Colin Newman Yorkshire Dales Master   (100 DNC) (100 DNC) 16   (100 DNC) 100 DNC 100 DNC   100 DNC 616 316

Prizes

CategoryRankCompetitor
1st Lady1st2125 Julie Archer
1st Master1st1415 Keith Escritt
1st Youth1st1 Tom Storey


www.aeronorth.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com